wtorek, 18 listopada 2014

Okulary Przeciwsłoneczne

Okulary przeciwsłoneczne – odmiana okularów służąca do ochrony wzroku przed silnym światłem słonecznym. Znajdują zastosowanie szczególnie w okresie letnim w miejscach, w których słońce operuje najintensywniej, a zatem na plażach,pokładach łodzi, na stokach narciarskich i na lodowcach, a także na drogach i ulicach wszędzie tam, gdzie światło słoneczne dociera do powierzchni ziemi w warunkach bez zachmurzenia i zamgleń.
Pierwsze okulary przeciwsłoneczne wynalezione zostały w Chinach około XII wieku. Były to przydymione płaskie płytki kwarcu nie mające znaczenia korekcyjnego. Najprostsza odmiana okularów przeciwsłonecznych zawiera – tam, gdzie w okularach korekcyjnych znajdują się soczewki – przyciemnione szkło; w takiej postaci wprowadził okulary słoneczne w roku 1752 James Ayscough.

Pomysł ten nie był jednak nowy. Wcześniej szczególna odmiana okularów przeciwsłonecznych, chroniąca wzrok przed silnym światłem słonecznym na arktycznych pustyniach lodowych, używana była przez mieszkańców Arktyki (Inuitów – zwanych popularnie Eskimosami). Były to okulary w postaci wąskich poziomych szczelin wydrążonych w kości lub drewnie.

W 1964 roku wprowadzone zostały na rynek przez firmę Corning soczewki fotochromowe, przyciemniające szkła pod wpływem promieniowania słonecznego.
Obecnie zamiast szkła często stosowane jest półprzezroczyste tworzywo sztuczne, zazwyczaj barwione na kolor brązowy, ciemnoniebieski, ciemnozielony lub podobny. Najlepsze odmiany okularów przeciwsłonecznych ograniczają dostęp do oczu nie tylko promieni słonecznych w zakresie widzialnym, ale także w zakresie ultrafioletu, co szczególnie duże ma znaczenie w rejonach górskich i wysokogórskich, gdzie udział ultrafioletu w promieniach słonecznych jest znacznie wyższy niż w rejonach nizinnych i na poziomie morza.
Często stosowane są także okulary, łączące kilka innych cech z ochroną przed słońcem – tu w szczególności najczęściej spotykane bywają gogle narciarskie, zasadniczo chroniące przed wiatrem i śniegiem, z filtrami przeciwsłonecznymi.
Okulary przeciwsłoneczne są także traktowane jako element ubioru, ozdoba twarzy. Zgodnie z modą zmienia się kształt oprawek, kolor szkieł (jedna z odmian modna wlatach sześćdziesiątych wykorzystywała szkła, które od zewnątrz dawały efekt lustrzany) itp. Używane są w tym zastosowaniu także w miejscach, w których nie zachodzi potrzeba ochrony wzroku przed słońcem.

Okulary przeciwsłoneczne służą także niekiedy do ukrycia niedostatków wyglądu twarzy albo do zamaskowania niepełnosprawności osób niewidomych.



Gdzie kupować?

Okulary przeciwsłoneczne tylko z pewnego źródła!


Okulary przeciwsłoneczne najlepiej kupuj w salonie optycznym, bo te z bazarów i marketów szkodzą. Ich szkodliwość polega na tym, że na słońcu źrenice samoistnie się zwężają, aby jak najmniej promieni słonecznych wpadało do oczu. Jeżeli przysłonisz oczy ciemnymi okularami bez odpowiedniego filtra, źrenice, zamiast się zwężać, będą się rozszerzać. I w ten sposób do wnętrza oka dotrze więcej szkodliwych promieni słonecznych.

Kupowanie okularów przeciwsłonecznych w lokalnym sklepie spożywczym, na bazarze czy na stacji benzynowej to ryzyko. Specjaliści mówią jasno – za 20 zł nie można wyprodukować dobrych, chroniących przed promieniowaniem UV soczewek. Nawet naklejka „UV 400” czy napis „made in Italy” nie gwarantują jakości i mogą być jedynie chwytami reklamowymi. Większość takich okularów to produkty chińskie i tajwańskie, które w internecie można kupić już za złotówkę.


Producent okularów ma kolosalne znaczenie. Jak pisaliśmy wcześniej, kupowanie tanich bazarowych modeli, których marka nie jest znana, to ryzyko. Wybierając takie okulary nie możesz mieć pewności, czy rzeczywiście są przeciwsłoneczne.W zależności od tego, ile pieniędzy chcesz i możesz przeznaczyć na okulary, do wyboru masz producentów z różnych półek.Jeśli zależy Ci na zakupie okularów, których cena nie będzie przekraczała 100 zł, pytaj o okulary firm:
  • Arctica
  • Bizarre
  • Blizzard
  • Cambell
  • Cool
  • Matrix
  • Uvex
  • Velo

Jeśli na okulary możesz przeznaczyć od 100 do 200 złotych, przyjrzyj się ofercie producentów takich jak:
  • Cerruti
  • Enjoy
  • Fischer
  • Julbo
  • Reebok
  • Slazenger
  • Solano

Jeśli cena okularów nie ma dla Ciebie znaczenia, a liczy sie przede wszystkim znana marka, możesz wybierać w ofercie producentów:
  • Alain Mikli
  • Ray-Ban (firma ciesząca się dużym uznaniem w branży optycznej)
  • Dolce & Gabbana
  • Gucci
  • Hugo Boss
  • Prada
  • Puma
  • Versace





Źródło: http://www.jakkupowac.pl/jakie-okulary-przeciwsloneczne-kupic/

Jak dobrać okulary?

Jak dobrać okulary do kształtu swojej twarzy. 
 Niestety nie każdy z nas obdarzony jest twarzą modelki z okładki Glamour…
TYPY-TWARZY-jak-dobrać-okulary-przeciwsłoneczne
Podstawowe kształty twarzy i jeden z proponowanych do nich kształt okularów przeciwsłonecznych

Najbardziej kłopotliwa jest twarz okrągła, gdyż źle dobrane oprawki uwydatnią naszą pucołowatą buzię, ważne jest więc by wybrać fason okularów z głową!
Osoby o twarzy okrągłej powinny wybrać okulary w dużych kwadratowych oprawkach tzw. lata ‘70, które przysłonią nie tylko oczy ale i  skronie i część policzków. Taki kształt oprawek doskonale wyszczupli rysy naszej twarzy.
okulary-dla-twarzy-okraglej
Każda posiadaczka krągłych policzków powinna natomiast unikać jak ognia oprawek wąskich i i okrągłych, fasony te poszerzą naszą twarz przez co będzie wyglądała jak księżyc w pełni!
Jeśli Twoja twarz jest owalna, możesz nosić każdy fason okularów bez obaw! Tutaj postaw na pełną dowolność i wybieraj to co podoba Ci się najbardziej od lenonek po oogromne muchy. Jesteś prawdziwą szczęściarą!
Przy twarzy kwadratowej wybieraj okulary o lekko zaokrąglonym kształcie, idealnie będą pasowały również tzw. kocie, czyli z lekko uniesionymi zewnętrznymi krawędziami. Kanciaste kształty to coś czego powinnaś unikać jak ognia, uwydatnią to czego nie chcesz ( m.in. wydatną szczękę), dlatego sięgaj po zaokrąglone fasony, które odciągną uwagę od geometrycznych rysów twarzy.
Twarz trójkątna, to podobne zasady jak przy kwadratowej, wybieraj warianty zaokrąglone unikaj geomerycznych. Zadowolą się z pewnością fanki „lenonek”, które przy trójkątnej twarzy są szczególnie polecane, zaokrąglą one rysy twojej buzi.
lenonki
Jeśli chodzi o małą radę kolorystyczną to posiadaczki blond włosów świetnie wyglądają w granatowych okularach, natomiast brązowe są idealne dla rudych i brunetek!

 Długi nos natomiast, możesz ukryć nosząc okulary w stylu policyjnym, z podwójnym mostkiem, i najlepiej ciemnymi noskami, które osadzone są dość nisko.
Sklepy kuszą nas oprawkami i szkłami w różnych kolorach i wzorach. Z łatwością każda z nas może wybrać coś idealnego dla siebie, pamiętając o tych  kilku prostych  zasadach.

Żródło: http://kobietamag.pl/okulary-przeciwsloneczne-dla-kazdego-ksztaltu-twarzy/

wtorek, 11 listopada 2014

Przeciwsłoneczne klasyki – cztery kultowe modele okularów

Moda okularowa nie podlega tak dynamicznym zmianom jak trendy dotyczące kolekcji ubrań. W zasadzie jeśli przyjrzymy się męskim okularom przeciwsłonecznym, to od kilkudziesięciu lat niewiele się one zmieniają. Niby co sezon marki optyczne proponują nowe kolekcje, ale te najbardziej znane firmy od lat bazują na tych samych wzorcach. I to właśnie o kultowych męskich okularach będzie dzisiejszy tekst. Są to modele, które mimo upływu kilkudziesięciu lat nadal są bestsellerami i wciąż są „świeże”. Są po prostu ponadczasowe.
 
Jeśli pojawia się hasło „kultowe okulary”, to osoby choć trochę zainteresowane tym tematem, bez wątpienia wymienią nazwy Aviator i Wayfarer. To dwa najbardziej znane modele marki Ray-Ban, która od kilkudziesięciu lat jest liderem na globalnym rynku optycznym. Obydwa modele mają długą historię i mimo upływu kilkudziesięciu lat od ich powstania, nadal są najpopularniejszymi oprawami i okularami przeciwsłonecznymi na świecie. Setki innych marek wzorowało i nadal wzoruje się na kultowych awiatorkach i wayfarerach.
 
 
W przypadku okularów Ray-Ban, historia jest niemal identyczna jak wielu innych firm, które początkowo specjalizowały się w produkcji wyposażenia dla wojska, a dopiero później ich produkty trafiły do cywila. Tak było w przypadku: bosmanek, budrysówek, bojówek, plecaków i wieli innych ubrań i dodatków. Tak samo było z okularami przeciwsłonecznymi Aviator.
Pod koniec lat 20 ubiegłego wieku, armia amerykańska zgłosiła zapotrzebowanie na okulary przeciwsłoneczne dla swoich pilotów. Zadanie powierzono firmie Bausch&Lomb, która była wiodącym amerykańskim producentem szkieł optycznych.
Optycy i projektanci B&L przygotowali zupełnie nowy model okularów, który zaprezentowali przedstawicielom Sił Powietrznych Armii Amerykańskiej w roku 1930. Ich unikalny kształt z soczewkami przypominającymi krople wody chronił pilotów przed odbiciami światła na dużych wysokościach, przy jednoczesnym zapewnieniu wyraźnego obrazu w polu widzenia. Tak powstał model Aviator i sama marka Ray-Ban, której właścicielem do roku 1999 była firma Bausch&Lomb.
Początkowo oprawka modelu Aviator produkowana była z tworzywa sztucznego. Dopiero w roku 1937 zmieniono ją na cienką, metalową ramkę i w takiej formie model jest produkowany do dnia dzisiejszego. W tym samym roku zarejestrowano także znak towarowy Ray Ban. Okulary te jeszcze w latach trzydziestych trafiły do normalnej sprzedaży, ale nie cieszyły się jakimś szczególnym wzięciem. Przełomem był film „Top Gun” z roku 1986, gdzie w rolę młodego pilota wcielił się Tom Cruise. Podobno po tym kinowym hicie sprzedaż modelu Aviator wzrosła kilkunastokrotnie i na wiele lat stały się przebojem wśród mężczyzn na całym świecie.
Model Aviator jest duży, zasłania sporą część twarzy, co nie każdemu będzie odpowiadać. Oczywiście obecnie dostępne są także różne rozmiary szkieł. Kształt jest bardzo uniwersalny i będzie pasował w zasadzie do każdego typu twarzy.




Wspomniany wyżej Tom Cruise pomógł również wypromować drugi kultowy model marki Ray-Ban – Wayfarer. Okulary te trafiły do sprzedaży w roku 1952. Ich design był bardziej wyrazisty niż awiatorów (ostrzejsze linie, gruba ramka) – idealnie nadawały się do wykorzystania w produkcjach filmowych. Pierwszą wielką rolę wayfarery zagrały w filmie „Śniadanie u Tiffany’ego” (1961 r.), a nosiła je sama Audrey Hepburn. Później były jeszcze wykorzystane między innymi w filmach „Blues Brothers”  (1978 r.) i „Ryzykowny interes” (1983 r.). To właśnie ten drugi film z Tomem Cruisem w roli głównej był przełomowy dla modelu Wayfarer. Podobno przed premierą tego hitu kinowego firma sprzedawała rocznie ok. 18 tysięcy egzemplarzy wayfarerów, a po premierze sprzedaż wzrosła do 360 tysięcy par.
Model ten przez wiele kolejnych lat był na topie, pózniej trochę o nich zapomniano. Wielki powrót nastąpił 6-8 lat temu i obecnie jest to najpopularniejszy fason okularów na świecie. W zasadzie każda marka optyczna ma choć jeden model będący kopią wayfarerów.
Ten model również uważam za bardzo uniwersalny i przy odpowiednim doborze rozmiaru, będą pasować do większości kształtów twarzy.




Kolejny kultowy model, który moim zdaniem ma szansę stać się numerem jeden wśród mężczyzn na najbliższe lata (kiedyś w końcu wayfarery się znudzą), to Ray-Ban Clubmaster (premierę miały w roku 1986). Ich kształt jest w zasadzie zbliżony do modelu Wayfarer, ale dolna cześć oprawy jest „lżejsza”, gdyż dodano tam metalowe elementy, które nadają lekkości i wprowadzają ciekawy podział poziomy. Clubmastery również stały się sławne dzięki hollywoodzkim produkcjom. Nosił je między innymi Kevin Costner w filmie „JFK”, Matt Damon w filmie „Utalentowany pan Ripley”,  Tim Roth w filmie „Wściekłe psy” oraz Tom Hanks w „Złap mnie jeśli potrafisz”.



I ostatni kultowy model, to PO 714 włoskiej marki Persol. Słynne „składaki” wprowadzono do sprzedaży w roku 1960. Była to zmodyfikowana wersja nieco starszego modelu 649, który obecnie również uchodzi za kultowy model Persola. Design obu tych modeli był w zasadzie identyczny, natomiast model 714 wyróżniał się rozwiązaniem niespotykanym dotychczas w okularach przeciwsłonecznych. Otóż były to prawdopodobnie pierwsze na świecie okulary, które można złożyć na pół. Na mostku i na zausznikach zastosowano metalowe zawiasy, które to umożliwiały. Było to rozwiązanie czysto praktyczne.
Światowa kariera tego modelu rozpoczęła się w roku 1968. Zostały one wykorzystane w filmie „Sprawa Thomasa Crowna”, gdzie rolę główną zagrał Steve McQueen.  Na przełomie lat 60 i 70 ten amerykański aktor zyskał status gwiazdy filmowej, a jego ulubione okulary, które chętnie nosił także na co dzień stały się przedmiotem pożądania wśród mężczyzn na całym świecie. Wielu uważa, że pozycję marki Persol zbudował właśnie McQueen.  Egzemplarz Persol 714, który Steve McQueen nosił we wspomnianym filmie zostały sprzedane na aukcji w roku 2006 za 70 tys. dolarów.
Trudno w to uwierzyć, ale model PO 714 został w latach 80 wycofany z produkcji i do oferty marki powrócił dopiero w roku 2007.





źródło:http://mrvintage.pl/2013/06/przeciwsloneczne-klasyki-cztery-kultowe-modele-okularow.html